برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

ساخت میز عسلی با استفاده از رزین اپوکسی (epoxy)

نوشته شده در تاریخ8 ماه پیش توسط

در این پروژه قصد داریم تا تجربیات خود را در ساخت یک میز عسلی با استفاده از رزین با شما در میان بگذاریم. این میز می تواند به عنوان میز مطالعه، کار یا میزی مناسب برای نقاشی کشیدن کودک شما باشد. برای ساخت این میز از رزین استفاده شده است.

 

میز خودت را بساز

 

وسایل و مواد مورد نیاز

 

رزین اپکسی شفاف

رنگ های پیگمنت (سفید، قهوه ای تیره، قهوه ای روشن،سیاه)

تخته چوب گرد

پایه های فلزی

 

سایر وسایل مورد نیاز

 

دریل

سنباده زن (لرزون)

ترازوی دیجیتال

سنباده شماره 120، 220 و 400

ظرف و وسیله ای مثل قاشق برای هم زدن اپوکسی

فندک یا تورچ

دستکش لاتکس

 

 

شروع به کار

 

سطحی که قصد دارید روی آن رزین بریزید را انتخاب کنید. در اینجا از یک صفحه چوبی گرد استفاده شده است. ابتدا سطح چوب را سنباده می زنیم. برای این کار به ترتیب  از سنباده 120، 220 و 400 استفاده می کنیم. بعد از آنکه سطح چوب را کاملا سنباده زدیم نوبت به انتخاب رنگ پس زمینه میز می رسد. در اینجا ما از رنگ سفید استفاده کرده ایم.

 

مرحله دوم: مخلوط کردن اپوکسی

 

محلول های اپکسی از دو قسمت رزین و هاردنر تشکیل شده اند. با توجه به نسبتی که سازنده تعیین کرده این دو محلول را با هم مخلوط می کنیم. در بسیاری موارد این نسبت به صورت دو به یک می باشد. یعنی به ازای هر مقدار هاردنر دو برابر آن رزین اضافه می کنیم.

برای محاسبه مقدار اپکسی مورد نیاز از فرمول زیر استفاده می کنیم.

طول (متر) * عرض (متر) * ارتفاع یا ضخامت (میلی متر)

برای مثال در صورتی که بخواهیم روی میزی به ابعاد 60 سانتی متر در 120 سانتی متر را با ضخامت 2 میلی متر بپوشانیم

بدین ترتیب مقدار اپوکسی مورد نیاز را محاسبه می کنیم.

0.6*1.2*2=1.44 کیلوگرم

همانطور که مشاهده می کنید مقدار بدست آمده تقریبا یک و نیم کیلوگرم می باشد. در نظر داشته باشید این مقدار تقریبی می باشد.

 

مراحل مخلوط اپوکسی

برای مخلوط محلول اپوکسی ابتدا ظرفی پلاستیکی انتخاب می کنیم. ابتدا هاردنر را درون ظرف می ریزیم. توجه داشته باشید که ظرف انتخابی ظرفیت کافی داشته باشد. بعد از آن رنگ مورد نظر را به آن اضافه می کنیم. توجه داشته باشید که رنگ های جوهری شفاف و رنگ های پودری غیر شفاف هستند. بعد از اضافه کردن رنگ محلول را به مدت 5 دقیقه هم میزنیم. با توجه به مقدار محلول این زمان ممکن است کمتر یا بیشتر شود. تا زمانی که رنگ کاملا با هاردنر مخلوط شود به هم زدن ادامه دهید. بعد از اینکه رنگ و هاردنر خوب مخلوط شد نوبت به اضافه کردن رزین می رسد. دقت داشته باشید که رعایت نسبت رزین و هاردنر بسیار با اهمیت است. برای این کار از ترازوی دیجیتال استفاده کنید.

بعد از اینکه رزین را به محلول اضافه کردید به مدت 5 دقیقه دیگر آن را هم بزنید تا خوب مخلوط شود.  بعد از اینکه کار هم زدن به پایان رسید مدت ده دقیقه به محلول استاحت دهید. این کار باعث خواهد شد که حباب های ایجاد شده به سطح محلول آمده و با استفاده از فندک قابل حباب گیری شود. برای این کار شعله فندک را به محلول نزدیک میکنیم تا حباب ها از بین بروند. این کار نباید بیشتر از یکی دو ثانیه ادامه پیدا کند. می توانید از حرارت سشوار نیز استفاده کنید.

محلول شما آماده است. برای ساخت رنگ های دیگر نیز همین کار را تکرار کنید.

 

ریختن اولین لایه

سطح میز را با دستمال تمیز کنید. سپس محلو را روی سطح میز بریزید. برای یکدست شدن لایه از یک فرچه رنگ می توانید استفاده کنید. بعد از اینکه محلول را روی میز ریختید ممکن است حباب هایی روی سطح ظاهر شوند. همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شد با استفاده از فندک حباب گیری می کنیم.

فندک را ثابت نگه ندارید و مدام دست خود را حرکت دهید. در پایان باید سطحی مثل شیشه داشته باشید.

 

ریختن دومین لایه

در اینجا  برای ریختن لایه دوم از تکنیک به اصطلاح کثیف کاری استفاده کردیم. بدین صورت که از 5 رنگ مختلف استفاده کرده ایم. شما می توانید هر رنگی که می خواهید را امتحان کنید. بعد از اینکه همه چیز را آماده کردید به یک لوله پولیکا یا پی وی سی چهار اینچی نیاز دارید.

دقت کنید که همه چیز آماده باشد. بهترین زمان برای انجام تمامی این مراحل 30 تا 45 دقیقه می باشد.

لوله را روی سطح سفید رنگ قرار دهید و سپس تمام رنگ هایی که ساختید را درون آن بریزید اما آنها را هم نزنید! سپس به آهستگی شروع به حرکت دادن لوله کنید. به هرصورتی که می خواهید. زیگزاگی یا چرخشی. هر طور که به ذهنتان می رسد. می توانید طرحی از قبل آماده و بر اساس آن عمل کنید. بعد از اینکه به طرح مورد نظر دست پیدا کردیم، مجددا حباب گیری می کنیم و 24 ساعت به آن فرصت می دهیم تا برای مراحل بعد آماده شود.

 

روز دوم

بعد از آنکه سطح کار به شکلی که می خواستید خشک شده بود نوبت به سنباده زدن و حذف قسمت های اضافی می رسد. ابتدا با سنباده زبر تر شروع و نهایتا با سنباده 400 سطح آن را سیقل می دهیم. توصیه می کنیم از یک لایه رزین شفاف به عنوان محافظ روی سطح میز خود استفاده کنید. همچنین این کار باعث شفاف تر شدن میز شما خواهد شد.

بعد از اینکه سنباده زدن به اتمام رسید از یک دستمال مرطوب برای تمیز کردن خاک سنباده استفاده کنید. مطمین شوید سطح به خوبی تمیز شده باشد. بعد از این که از خشک بودن سطح مطمئن شدید لایه شفاف رزین را بریزید.

 

روز سوم

 

قطراتی که در پشت میز خشک شده را با استفاده از سنباده یک دست کنید.

 

 

مرحله بعدی: نصب پایه ها

 

در اینجا از سه عدد پایه فلزی استفاده کرده ایم. با توجه به شک میز جای پایه ها را مشخص و با استفاده از پیچ در جای خود محکم کنید.

 

پایان

 

در شکل بالا نتیجه نهایی کار را مشاهده می کنید. امیدواریم از این آموزش بهره کافی را برده باشید. جهت پیشرفت وب سایت نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برچسب: اپوکسی
ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

تنظیمات