برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

چه چوبی انتخاب کنیم؟

نوشته شده در تاریخ1 سال پیش توسط

شاید اولین سوالی که در هنگام خرید محصولات چوبی برای هر شخصی مطرح باشد، اینست که انواع چوب ها با هم چه تفاوتی دارند و چطور می توان چوب متناسب با نیاز خود را انتخاب کرد؟

در این مقاله سعی داریم تا شما را با ویژگی های مختلف چوب های مورد استفاده در ساخت نرده های چوبی آشنا کنیم.

 

انواع چوب های مورد استفاده در ساخت نرده های چوبی عبارت اند از: 1- چوب روسی 2- چوب راش 3- چوب چنار 4- چوب بلوط

اسامی نام برده بیشترین کاربرد را در بین چوب های مورد استفاده در ساخت نرده های چوبی دارند. حال به شرح ویژگی های هر یک از آنها می پردازیم.

1-      چوب روسی

چوب روسی یا نراد اصطلاحی است که به چوب درختان کاج اطلاق می شود. روسیه با داشتن وسیع ترین جنگل های کاج، بزرگترین تولید کننده چوب روسی در جهان به شمار می رود. نام روسی هم به همین دلیل روی این چوب قرار گرفته است.

چوب روسی به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد یکی از پرکاربرد ترین چوب های مورد استفاده در ساخت محصولات چوبی می باشد. ویژگی هایی که چوب روسی را به چوب مورد علاقه نجاران بدل کرده است.

چوب روسی چوبی بسیار سبک و بسیار خوشکار با قابلیت سمباده خوری و میخ خوری عالی می باشد.

چوب روسی  به رنگ سفید و کمی مایل به سرخ می باشد که به علت داشتن نقش و نگار و موج خیره کننده خود چوبی بسیار زیبا به شمار می رود. همچنین قیمت بسیار مناسب آن باعث شده تا چوب روسی به عنوان یکی از پرکاربرد ترین چوب ها در صنایع چوبی شمرده شود.

شاید تنها ایرادی که بتوان به چوب روسی گرفت وجود گره های کوچک و بزرگ و چگالی پایین آن باشد. منظور از چگالی پایین آن است که استحکام آن در برابر فشار و سایش نسبت به رقبا کمتر است. بطوریکه اگر با جسمی سخت به آن فشار وارد کنید آثار فشار روی چوب باقی خواهد ماند.

 

2-      چوب راش (BEECH)

درخت راش درختی تنومند که بیش از 200 سال عمر می کند و قطر آن به یک و نیم متر نیز می رسد. سایه پسند و بیشتر در نقاط سردسیر پیدا می شود. درخت راش در نقاط مختلف جهان نظیر آلمان، گرجستان، ترکیه، ایران و ... یافت می شود. چوب راش به رنگ کرم، سرخ و حتی قهوه ای می باشد. دلیل تفاوت رنگ آن نیز شرایط آب و هوایی متفاوت هر منطقه می باشد.

عمر چوب راش بسیار طولانی می باشد بطوریکه از آن در ساخت درب های اماکن متبرکه استفاده می شود. استفاده از چوب راش در ساخت مبلمان، درب و پنجره و نرده های چوبی نیز متداول است.

از خواص چوب راش می توان به استحکام بالا، چگالی بالا، مقاوم در برابر حشرات، مقاوم در برابر کنده کاری، بافت یکدست و بدون گره اشاره کرد.

با توجه به ویژگی های یاد شده چوب راش قیمت بالاتری نسبت به چوب های چنار و روسی دارد.

3-      چوب چنار

درخت چنارشاید آشناترین درخت برای ما ایرانی ها باشد. درخت چنار قامتی بلند دارد و از جمله درختان پهن برگ می باشد. درختی که در ایران نیز می روید و اگر محیط برای آن فراهم شود عمر و رشد بالایی دارد.

چوب درخت چنار از چوب های سنگین و سخت محسوب می شود. چوب چنار دارای رنگ های متنوعی از زرد روشن تا سرخ روشن تا قهوه ای می باشد. چوب چنار از استحکام بالایی برخوردار است و از این نظر چز چوب های سر سخت به شمار می رود. اما بافت چوب چنار چندان جالب نبوده و بسیار ساده و بدون نقش و نگار خاصی می باشد. البته در صورتی که قصد دارید تا از رنگ های پوششی (برای مثال سفید) استفاده کنید این موضوع بی اهمیت خواهد بود.

 

چوب بلوط

چوب بلوط دارای تنوع رنگی بسیاری است که از رنگ عسلی تا قرمز، قهوه ای با تناژ قرمز و ... به چشم می خورد. چوب بلوط نسبتا نیمه سخت و نیمه سنگین می باشد.

 

از کجا بفهمیم چه چوبی انتخاب کنیم؟

 

همیشه به هنگام خرید شاید بیشترین نکته ای که ذهن خریداران را به خود مشغول می کند انتخاب محصولی است که پاسخگوی نیاز های آنها باشد. معمولا خریداران سعی دارند تا با جمع آوری اطلاعات درباره محصولات و مشورت گرفتن از کارشناسان محصولی متناسب با نیاز خود انتخاب کنند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با ویژگی های چوب های رایج در ساخت نرده های چوبی آشنا کنیم.

در این مقاله چوب درخت کاج (روسی) ، چوب راش، چوب چنار و بلوط از نظر زیبایی، استحکام و قیمت با یکدیگر مقایسه می شوند.

 

زیبایی

یکی از عواملی که چوب را به عنصری پرکاربرد در ساخت محصولات دکوراسیون داخلی بدل کرده است زیبایی منحصر به فرد آن می باشد. چوب به عنوان سنبلی از طبیعت زنده گرما بخش خانه شما خواهد بود و ناخودآگاه حس خوبی را به شما منتقل خواهد کرد. استفاده از چوب از هر نوعی که باشد زیبایی بی حد و وصفی به خانه شما خواهد بخشید اما برخی از آنها نسبت به یکدیگر از نقش و نگار و موج بیشتری برخوردار هستند و به طبع زیبا تر هستند.

 

چوب روسی

چوب روسی اصطلاحی است که بر هر نوع چوب وارداتی از کشور روسیه گفته می شود اما بیشتر چوب درخت کاج مد نظر می باشد و با نام روسی شناخته می شود. چوب روسی به رنگ سفید مایل به سرخ می باشد. چوب روسی یکی از چوب های پر نقش و نگار می باشد که وجود این نقش و نگار ها زیبایی این چوب را دو چندان می کند. تنها ایرادی که می توان به آن گرفت وجود گره های متعدد می باشد.

چوب چنار

چوب درخت چنار بیشتر به رنگ سفید و صورتی کمرنگ و متمایل به سرخ می باشد. چوب چنار دارای رگه های صدفی شکل به رنگ سرخ می باشد که دلیل وجود آنها نوع رشد این درخت است. هر چند چوب چنار دارای خواص ویژه ای است اما در مقایسه با رقبا از نظر زیبایی حرف زیادی برای گفتن ندارد. وجود گره در چوب چنار نیز قابل مشاهده است هرچند تعداد آن نسبت به چوب روسی بسیار کمتر است.

 

چوب راش

 

درخت راش در نقاط مختلف جهان یافت می شود. آلمان، گرجستان، ترکیه و ایران از معروف ترین تولید کنندگان چوب راش می باشند. همین تنوع در در اقلیم باعث شده تا چوب راش در رنگ های متنوعی عرضه شود. بطوری که چوب راش در رنگ های کرم، زرد، سرخ و قهوه ای یافت می شود. از نظر زیبایی می توان چوب راش را در زمره چوب های زیبا قرار داد. چوب راش دارای نقش و نگار و موج زیبایی است. هرچند نقش و نگار و موج آن همچون چوب روسی مشهود نیست. همچنین چوب راش نیز همچون چوب چنار بافتی پرمگسی دارد. همچنین چوب راش کاملا یکدست و می توان گفت بدون گره است.

 

چوب بلوط

چوب بلوط از نظر زیبای در زمره چوب های بسیار زیبا قرار می گیرد. چوب بلوط بسیار پر نقش و نگار بوده و در رنگ های متنوعی از عسلی تا قرمز و قهوه ای وجود دارد. نقش و نگار و رگه های چوب بلوط از چوب روسی بیشتر و همچنین از چوب راش یک دست تر می باشد. چوب بلوط نیز همچون چوب راش به ندرت گره دارد.

 

استحکام

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب یک چوب به عنوان چوب بکار رفته در نرده های چوبی مورد توجه قرار می گیرد استحکام آن می باشد. البته منظور از استحکام چوب در اینجا چگالی و مقاومت آن در برابر سایش و چیز هایی از این دست می باشد.

 

 

چوب روسی

شاید نرمی چوب روسی و قابلیت سنباده خوری و برش راحت آن، دلیل اصلی علاقه نجاران به این چوب باشد و همین امر موجب استفاده بسیار از این چوب شده باشد. اما باید گفت این ویژگی ها چیزی نیست که ما به دنبال آن باشیم. چوب روسی چگالی بسیار پایینی دارد. به همین دلیل وزن بسیار کم و ساختار بسیار نرمی دارد بصورتی که اگر با جسم سختی به جسم آن فشار وارد کنید آثار آن به جا خواهد ماند. به همین دلیل توصیه می شود هنگام تردد بر روی کف پله های ساخته شده از چوب روسی کفش به پا نداشته باشید، در غیر این صورت به مرور زمان آثار تردد بر روی کف پله ها مشهود خواهد شد.

 

چوب چنار

چوب چنار با داشتن وزن مخصوص 0.57 در دسته چوب های نیمه سنگین و سخت قرار می گیرد. بافت چوب چنار شباهت زیادی به چوب راش دارد. استحکام بالای چوب چنار باعث شده تا در صنایعی نظیر مبلمان سازی از آن استفاده شود. در نرده های چوبی نیز برای استحکام بیشتر نعلبکی ها که نقطه اتکای نرده روی زمین هستند از چوب چنار ساخته می شود.

 

چوب راش

همانطور که پیش تر گفته شد چوب راش بافتی شبیه به چنار دارد و از نظر سختی و استحکام نیز همچون چوب چنار بسیار مستحکم می باشد. به همین دلیل از چوب راش در صنایع مبلمان سازی استفاده می شود. همچنین به دلیل داشتن قابلیت کنده کاری از چوب راش در منیت کاری نیز استفاده می شود. لازم به ذکر است که جنس بسیاری از درب های اماکن متبرکه نیز از چوب راش می باشد.

چوب بلوط

چوب بلوط نیز همچون چوب های راش  و چنار از استحکام بالایی برخوردار است. به دلیل استحکام بالای این چوب از آن در ساخت کف پوش های چوبی نیز استفاده می شود.

قیمت

اگر نگوییم مهم ترین، یکی از مهم ترین موارد در هنگام خرید هر محصول قیمت آن می باشد. به همین دلیل پس از بررسی چوب های نام برده شده از نظر زیبایی و استحکام حال می خواهیم آنها را از نظر قیمت نیز با یکدیگر مقایسه کنیم.

 

چوب روسی

شاید بتوان چوب روسی را مقرون به صرفه ترین چوب بازار نامید.  چوب روسی یکی از ارزان قیمت ترین چوب های موجود در بازار می باشد و در صورتی که شما به دنبال محصولی با قیمت پایین هستید محصولات ساخته شده از چوب روسی می توانند مناسب ترین گزینه برای شما باشند.

 

چوب چنار

چوب چنار، از نظر قیمت در زمره چوب های ارزان قرار می گیرد. قیمت محصولات ساخته شده از چوب چنار کمی گران تر از چوب روسی و از چوب راش و بلوط ارزان تر می باشد.

 

چوب راش

چوب راش به دلیل ویژگی های شمرده شده از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است. البته قیمت آن به نوع چوب نیز بستگی دارد. برای مثال قیمت چوب راش گرجستان بسیار پایین تر از راش کشور ترکیه می باشد.

 

چوب بلوط

چوب بلوط نیز به دلیل ویژگی های یاد شده در دسته چوب های گران قیمت قرار می گیرد. چوب بلوط نیز همچون چوب راش انواع مختلف دارد و بلوط آمریکایی از قیمت بالاتری نسبت بلوط سایر نقاط برخوردار است.

 

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

تنظیمات